Prezentacija lekcije čitanja fet spring kiša. Lekcija književnosti: "A. A. Fet. Proljetna kiša" (3. razred). Razvijanje figurativnog viđenja lirskog teksta

Tema: Slika kiše u pjesmi A. A. Feta "Proljetna kiša"

Ciljevi:

Upoznajte se s novom pjesmom A. Feta;

Naučiti analizirati pjesničke retke;

Naučiti prepoznati izražajna govorna sredstva;

Razviti Kreativne vještine studenti;

Proširite vokabular;

Formirati kulturu percepcije pjesničkog teksta;

Njegujte osjećaj za lijepo, ljubav prema rodnom kraju.

Planirani zadaci:

Učenici trebaju znati pronaći govorna izražajna sredstva u pjesmi;

Znati odrediti temu, opisati lirskog junaka;

Razvijati vještine izražajnog čitanja.

Oprema Ključne riječi: portret A. Feta, multimedijska prezentacija, leksički rječnik, slike s kišom, klaster, zvučni zapis zvukova kiše.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak

2. Priprema za percepciju teme

Anagram na ploči: JODD (kiša)

Učenici smišljaju riječ.

Zvuči kao snimka zvukova kiše.

Opišite kakvu ste kišu zamislili?

Izgradnja klastera.

Svatko od vas je vidio kišu, a ovaj prirodni fenomen nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Za svakoga je kiša predstavljena na poseban način. Da vidimo kako ti se čini kiša.

Pri sastavljanju klastera spojite riječi u tri skupine: moć kiše (snažna, pljusak, rijetka, slaba, drhtava gljiva, slijepa), miris (miris mokrog zelenila, zemlje, cvijeća), kretanje (ide, pada, lije, bijes, poplave).

Vidite kako kiša može biti različita: blaga i topla, olujna, bučna i prijeteća, popraćena grmljavinom.

Što mislite kakva će biti priroda proljetne kiše?

Kada učenici odgovore, istaknite riječi iz skupine koje karakteriziraju proljetnu kišu.

3. Najava teme i ciljeva lekcije

Mnogo je pjesama u stihovima posvećenih ovom fenomenu prirode. I baš kao i vi, svaki pjesnik ima svoju viziju kiše.

Prezentacijski rad. Na slajdu je pjesma o kiši.

. Kiša je postala smeđa
Kamenje starog pločnika.
Tmuran je grad pod tmurnim nebom,
Daleko iza sivog vela.
(V. Brjusov)

. Na prozoru plače mutna oluja,
Vrbe su se savijale k mutnom staklu
I grane se tresu, pognute glave,
I čežnjivim sumornim pogledom u polumraku...
(S. Jesenjin)

. Opet oblak sa suncem
Počeli su se igrati skrivača.
Samo se sunce skriva
Oblak će plakati cijeli.
Kako će se naći sunce
Duga se smije.
(V. Berestov)

Što mislite o kiši opisanoj u ovim odlomcima? Zašto?

Danas ćemo se upoznati s još jednom pjesmom posvećenom ovom nevjerojatnom prirodnom fenomenu.

Ovo je pjesma A. A. Feta "Proljetna kiša".

Fet se naziva majstorom pejzažne lirike. Njegova djela su muzikalna i melodična. Nije slučajno što su mnogi ruski skladatelji skladali pjesme na njegove pjesme.

Pjev ptica, šum potoka, šuštanje lišća, igra sunčeve zrake - sve se slaže u prekrasnu pjesmu, punu zvukova i pokreta.

Dakle, tema naše lekcije je "Slika kiše u pjesmi A. A. Feta" Proljetna kiša ". Danas ćemo pokušati shvatiti koja sredstva autor koristi za stvaranje vlastite slike kiše.

4. Početno upoznavanje s tekstom

Učiteljica čita pjesmu.

Kakvo vam je raspoloženje izazvala ova pjesma? Zašto?

Čijim očima gledamo kišu? (Očima autora)

Upamtite da glavni zadatak stihova nije opis događaja, već prijenos misli, osjećaja, raspoloženja. Kakvi ste osjećaji imali dok ste slušali ovo djelo?

5. Analiza pjesme

A) Leksičko djelo

Prije nego što pogledate u pjesnikovu radionicu i shvatite kako autor uspijeva jednostavnim riječima stvoriti posebno, proljetno raspoloženje, izazvati takvu oluju emocija, pokušat ćemo razumjeti sve riječi. Koje riječi ne razumijete?

Prezentacijski rad.

Veo je debela zavjesa. U prenesenom značenju - gusti veo koji nešto obavija.

Drhtanje - drhtanje, drhtanje.

B) Čitanje djela

Brzo čitanje.

Koje su slike koje vam dolaze? Koga pjesnik opisuje?

Na slajdu je niz: sunce, vrabac, veo, rub šume, kapi, lipe, vrt, lišće.

Koliko slika u jednoj kratkoj pjesmi! Ali autor nam ne nabraja samo objekte žive i nežive prirode. Koje mu riječi pomažu da glatko prelazi s jedne slike na drugu? (Glagoli)

Izbroj koliko je glagola u ovoj pjesmi? (deset)

I koliko redaka? (16)

C) Korak po korak analiza pjesme

Pažljivo pročitaj prvu strofu. Osjećate li se kao da će kiša? (Da, nebo je već naoblačeno)

Objasnite zašto "vrabac drhti"? (On čeka da uskoro padne kiša)

Pročitajte drugu strofu. Kako znaš da već pada kiša?

(redak "ljulja se, veo se pomiče)

Imajte na umu da Fet ne koristi samu riječ "kiša". Međutim, razumijemo da govorimo o njemu. Koje riječi zamjenjuju riječ "kiša"? (ljulja se, zavjesa se pomiče)

Ovo je metafora. Zapamtite definiciju metafore.

Na slajdu: Metafora je skrivena usporedba koja se temelji na sličnosti ili različitosti predmeta i pojava.

U istoj strofi pjesnik se služi i metodom komparacije. Pronađi. (kao u zlatnoj prašini)

Što je usporedba?

Na slajdu: Usporedba - slika jedne pojave usporedbom s drugom.

Podcrtajte riječ koja vam je pomogla u prepoznavanju usporedbe. (kao da)

Pročitaj posljednju strofu. U kojim stihovima autor uspijeva prenijeti opis kiše? (Nešto je došlo do vrta i bubnjalo po lišću)

Koju tehniku ​​koristi Fet? (personifikacija)

Koje su vam riječi pomogle da shvatite da je ovo personifikacija? (prilazi, bubnja)

Sjećate li se što je personifikacija?

Na slajdu: Personifikacija – davanje neživom predmetu svojstava živog bića.

D) Sastavljanje tablice

Napiši u svoju bilježnicu primjere metafore, personifikacije i usporedbe.

6. Razvijanje figurativnog viđenja lirskog teksta

Ponovno razmislite o figurativnom nizu koji smo napravili na početku lekcije. Slika kiše opisana u posljednjoj strofi nije bila uključena u ovu seriju. Zašto misliš? (Teško je vidjeti iza zavjese kiše što je došlo u vrt)

Na slici kojeg bića zamišljate kišu koju opisuje Fet? (odgovori učenika)

Grupni rad

Na slajdu su tri slike. Svaka grupa opisuje svoju sliku koristeći riječi iz klastera i smišlja epitete, usporedbe i metafore.

Rezultat rada: Što mislite, koja od slika najviše odgovara pjesmi A. Feta? Objasnite svoj izbor.

7. Sažimanje lekcije

Jeste li uspjeli stvoriti sliku kiše? Jeste li čuli da je nešto došlo i bubnjalo po lišću?

Što ste novo naučili na današnjoj lekciji?

Jesmo li postigli svoje ciljeve?

8. Ocjenjivanje i domaća zadaća

1) Naučite pjesmu napamet.

2) Nacrtajte sliku kiše koju je opisao Fet.

3) Napravite kolaž na temu "Proljetna kiša".

Tehnološka karta sata književnosti u 5. razredu

Tema: “A.A. Fet. Riječ o pjesniku. Pjesma "Proljetna kiša".

Vrsta lekcije: lekcija u otkrivanju novih znanja.

Cilj: upoznati s biografijom A.A. Fet, pjesma "Proljetna kiša"; pokazati neobičnost, ljepotu, svjetlinu njegove poezije.

Zadaci:

Razvijati kognitivnu aktivnost učenika, kreativnu maštu, govor;

Naučite analizirati lirsko djelo, pronalazi sredstva likovnog izražavanja, doprinosi bogaćenju rječnika; učiti izražajno čitanje pjesme;

Razvijati estetske osjećaje, ljubav prema rodnoj prirodi, usaditi vještinu mentalnog rada.

Planirani rezultati nastave:

Odrediti i formulirati cilj na satu uz pomoć učitelja.

Planiraju svoje radnje u skladu sa zadatkom.

Usredotočite se na svoj sustav znanja.

Univerzalne aktivnosti učenja (UUD)

kognitivne:

Orijentirati se u tekstu (pronaći pravo mjesto u tekstu)

Izgraditi usmeni govorni iskaz;

Objasniti značenje riječi i izraza na temelju teksta;

Odrediti osjećaje, misli, doživljaje lirskog junaka;

Razvijte sposobnost snalaženja u svom sustavu znanja.

Osobno:

Izgradite motivacijski temelj aktivnosti učenja pozitivan stav prema lekciji.

Razviti sposobnost prilagodbe teškim situacijama.

Doprinijeti manifestaciji kognitivne inicijative.

Donesite vrijednosne sudove.

Komunikativan:

Stvoriti uvjete za obrazovnu suradnju s učiteljem i vršnjacima.

Stvoriti uvjete za zajedničko rješavanje odgojno-obrazovnog problema.

Regulatorni:

Razviti sposobnost uz pomoć nastavnika odrediti i formulirati cilj u satu;

Izgovorite očekivane radnje u lekciji;

Ocijeniti ispravnost zadatka;

Držite se cilja aktivnosti dok se ne postigne rezultat;

Procijeniti razinu ovladanosti određenom obrazovnom aktivnošću.

Metasubjekt: postavljanje ciljeva (formirati i održavati zadatak učenja); samokontrola (usporedi, analiziraj, donosi zaključke).

Oblici rada: grupni rad, razgovor, samostalan rad.

Korištene metode: verbalno, vizualno-ilustrativno, predmetno-praktično.

Faza lekcije

Tijekom nastave

Aktivnost nastavnika

Aktivnosti učenika

Formirana UUD

1. Org. trenutak.

2.Motivacijski stadij.

(slajdovi #1-2)

3. Poruka o temi i svrsi lekcije.

(slajd broj 3)

Pozdrav dragi momci. .Provjerite da li je sve spremno za nastavu: udžbenik, bilježnica, pernica, dnevnik, dnevnik čitatelja? Što je s dobrim raspoloženjem?

Započnimo našu lekciju pitanjem:

Jeste li bili izloženi kiši?

Što ste osjećali u isto vrijeme?

Jeste li čuli izraz: “Vani miriše na kišu”? Kako miriše kiša?

Zvuči li zvuk kiše kao glazba?

Kišna kap - kišna nota. Kiša se vidi, čuje, miriše. Predlažem da ponovno poslušate glazbu kiše i pogledate foto asocijacije na temu kiše. Gledajući i slušajući pokušajte pokupiti epitete za riječ kiša.

(pogledajte slajdove #1-2)

Dakle, koje ste epitete pokupili za riječ kiša? Kakva kiša? (toplo, zlatno, hladno, veselo, zvonko, ...)

Kao što vidite, svatko od nas drugačije doživljava kišu. Svatko vidi, čuje, osjeti kišu na svoj način. Naše kiše imaju drugačije raspoloženje. Verbalno smo crtali kišu, umjetnici koriste kistove i boje, glazbenici zvukove nota.

I uz koju nam pomoć pisci i pjesnici mogu prenijeti svoju viziju kiše? (Pomoću riječi)

Još uvijek nismo odredili temu naše lekcije i njenu svrhu.

Tko je pogodio o čemu će biti riječ? (o proljeću, o kiši)

Danas ćemo se na lekciji upoznati s pjesnikom A.A. Fet (obraćamo pozornost na portret pisca), analizirat ćemo pjesmu "Proljetna kiša"; naučiti izraditi figurativnu sliku; sastavit ćemo kreativan rad koji će nam pomoći da drugačije pogledamo takav fenomen kao što je kiša.

Emotivan. psihološka, ​​motivacijska priprema učenika za nastavu,

organiziranje dijaloga usmjerenog na izvršenje zadatka.

Sugestivnim pitanjima aktivira aktivnost učenika

Učenici rade samostalno, odgovaraju na pitanja, formuliraju temu sata.

Osobno

Regulatorni

4. Upoznavanje s biografijom pjesnika.

Predlažem da se sada samostalno upoznate s biografijom pjesnika. Čitate tekst, podcrtavate riječi u tekstu koje ne razumijete, pronalazite odgovore na pitanja u tekstu.

Učenicima su podijeljeni tekstovi (prilog 1).

Odgovori na pitanja:

1) Što vas je iznenadilo i zainteresiralo u biografiji pjesnika?

2) O čemu je pisao A.A.Fet?

3) Zašto su Fetove pjesme bile neobične za suvremenike?

organizira rad djece, potiče učenike na zajednički rad, traženje potrebnih podataka za dokazivanje mišljenja.

Učenici oblikuju usmeni iskaz, sudjeluju u raspravi, iznose svoje stajalište.

Regulatorni

Komunikativan

kognitivne

Osobno

5.Izražajno čitanje pjesme „Proljetna kiša“ nastavnika ili slušanje audio zapisa

Da li vam se svidjela slika proljetne kiše A.A. Feta?

Jeste li čuli kišu?

(Prskale su dvije kapi, bubnjajući po svježem lišću).

Kakvo raspoloženje pjesnik prenosi na čitatelje?

Komunikativan

Regulatorni

kognitivne

6. Analiza pjesme.

(slajdovi #4-8)

Koja je tema pjesme?

Koje se slike pojavljuju u vašoj mašti čitajući ovu pjesmu? (Prozor, vrabac, sunce sja, zavjesa se pomiče, dvije kapi su prsnule kroz prozor)

Koja slika je glavna? (Slika kiše)

Kako ste to pogodili? (Ogledano u naslovu pjesme, autor je opisuje najcjelovitije, jasno, dugotrajno)

Koja vrsta umjetnička sredstva koristi autor? (epiteti: zlatni prah, mirisni med, svježe lišće...)

Što je epitet? Zapamtite definiciju.

Obratite pažnju na početak 2. katrena. Pročitajmo prva dva retka 2. katrena.

I OD NEBA DO ZEMLJE,

LJULJANJE, ZAVJESA SE POMIČE...

Kako razumiješ riječ zastor?

- Okrenimo se rječničkom zapisu. Pročitajte i zapamtite značenje ove riječi.

1. Veliki zastor koji pokriva ili odvaja nešto (zastarjelo).

2. (prev.) Ono što nešto skriva, prekriva.

(I.S. Ozhegov. Rječnik ruskog jezika.)

Kao što vidite, riječ ima mnogo značenja.

Koje je značenje riječi "veo" u pjesmi?

Kojim se likovnim i likovnim sredstvima autor poslužio u ovoj crti? (Metafora)

Što je metafora? Prisjetimo se definicije.

Pažljivo pogledajte, postoji li još neko izražajno sredstvo u drugom katrenu? („Kao u zlatnom prahu“, usporedba)

Koja je riječ za usporedbu? Prisjetimo se definicije.

Pročitajmo pjesmu ponovno naglas. Posebno ćemo se zadržati na posljednja dva stiha pjesme: “I u vrt je nešto stiglo / Bubnja po svježem lišću.”

Što se dogodilo s vrtom? (Kiša)

Kojim likovno-izražajnim sredstvima autor stvara kišu?(Personifikacija).Prisjetimo se definicije.

Što pomaže da jasnije zamislite, osjetite umjetničke slike? (Opis zvukova, mirisa, boja)

Napiši koje si mirise osjetio? (maže se mirisnim medom)

Koje ste boje vidjeli? (kiša zlatne prašine)

Koje ste zvukove čuli? (lepet krila vrapca, kao bubnjanje kiše)

Koliko je glagola i glagolskih oblika u ovoj pjesmi? (deset)

Glagoli i glagolski oblici ne omogućuju prikaz zamrznute slike. Sve se u njemu miče, svjetluca. Najvjerojatnije ćemo dobiti malu epizodu života sa zvukovima, mirisima, pokretima, osjećajima. Čini se da smo prebačeni u skicu koju je pjesnik predstavio. Kako je krajolik povezan s osjećajima osobe koja je sve to vidjela?

Pročitaj prvi stih.

Kakav osjećaj imaš? (radost)

Je li imenovano, naznačeno riječima u pjesmi? (Ne)

Ali kako smo to shvatili? (Čitaj između redaka)

Pročitaj drugi stih. Kakav osjećaj ovdje prevladava? (malo tjeskobe)

Koje su riječi izazvale ovaj mali alarm? ("Ljulja se, zavjesa se pomiče")

Pročitaj posljednju strofu. I kakav je osjećaj ovdje?

Organizira rad s tekstom, usmjerava pozornost učenika na autorovo umijeće u odabiru prave riječi za stvaranje lirske slike kiše.

Nudi saznati leksičko značenje nerazumljivih riječi pomoću rječnika ili interneta.

Sugestivnim pitanjima aktivira aktivnost učenika.

Potiče vas da izrazite vlastito mišljenje.

Sudjeluju u raspravi, grade svoje iskaze, analiziraju, generaliziraju, formuliraju zaključak na temelju analize, uče izdvajati potrebne informacije.

kognitivne

Regulatorni

Osobno

7. Kreativni laboratorij (rad u grupama)

1. Korištenje umjetničkih tehnika iz pjesme A.A. Feta, napišite kratki esej na temu "Proljetna kiša" (5-7 rečenica).

2. Korištenje umjetničkih tehnika iz pjesme A.A. Feta, napiši kratku pjesmu na temu "Proljetna kiša" (1-2 strofe).

Nastavnik održava interes za temu i

organizira rad djece u skupinama, definirajući zadatak za svaku skupinu; potiče učenike na zajednički rad u skupini, traženje potrebnih informacija za dokazivanje mišljenja u skupini.

Učenici pretvaraju predložene informacije u druge oblike kako bi aktivno usvojili novi materijal, formirali usmeni iskaz, sudjelovali u raspravama, stvorili grupni i individualni kreativni proizvod, samostalno izrazili svoje stajalište u monologu.

kognitivne

Regulatorni

Komunikativan

Osobno

8. Usporedni rad.(slajd broj 10)

Razmotrite reprodukciju slike F.A. Vasiljev "Mokra livada" (1872).

Što je zajedničko između slike i pjesme A. Feta?

Koje se slike ponavljaju?

Kakve osjećaje izaziva u vama? Jesu li slični osjećajima koji su se javili nakon čitanja pjesme?

Ako zamislimo da slika ilustrira pjesmu, koji je trenutak na njoj uhvaćen? Čitati.

Što vam je draže: slika ili pjesma?

sugestivnim pitanjima aktivira aktivnost učenika.

Učenici izražavaju svoje stajalište.

kognitivne

Regulatorni

Komunikativan

Osobno

9. Odraz.

Koja smo prekrasna otkrića vidjeli u Fetovoj pjesmi "Proljetna kiša"?

(da pjesnik nikada nije upotrijebio riječ kiša u pjesmi,

misteriozna slika kiše "nešto je došlo u vrt,

čuje se kiša (pljusak, bubnjanje,

osjeća se kiša (vuče medom, bubnja po svježem lišću).

A sada trebate ispuniti obrazac za osobnu samoprocjenu. Potpišite ga i ocijenite svoj rad u lekciji. Ovi će listovi biti moji pomoćnici u ocjenjivanju.

Ovo zaključuje našu lekciju. Zahvaljujem svima na njihovom radu u lekciji.

Potiče na procjenu ispravnosti radnje, na analizu lekcije, na introspekciju, na zaključke o tema lekcije,

Provesti samoanalizu, izraziti svoje mišljenje, saslušati mišljenje kolega iz razreda,

donijeti opći zaključak.

Osobno

Regulatorni

Domaća zadaća.

(slajd broj 10)

Naučite napamet pjesmu A.A. Feta "Proljetna kiša".

Izborni zadatak:

1) Nacrtajte sliku "Proljetna kiša".

2) Sastavite (po izboru) pjesmu o proljeću, služeći se raznim likovnim tehnikama i tajnama pjesnika.

3) Sastavite slagalicu od F.A. Vasiliev "Mokra livada" (u elektroničkom dnevniku).

Daje informacije i upute za domaću zadaću.

Slušati. Zapisano u dnevniku.

Regulatorni

Popis korištene literature

1. Udžbenik "Književnost 5. razred" 1. dio / V.Ya.Korovina, V.P.Zhuravlev, V.I.Korovin.-M.Education, 2012.

2. Didaktički materijali za sat književnosti „Mi čitamo. Mi mislimo. Svađamo se» / ​​V.Ya.Korovina, V.P.Zhuravlev, V.I.Korovin.-M. Prosvjeta, 2012. (enciklopedijska natuknica).

Prilog 1.

Afanasy Fet rođen je 1820. godine u samom središtu Rusije - u Orlovskoj guberniji. Do četrnaeste godine živio je na imanju plemića Shenshin, kojeg je smatrao svojim ocem, sretno i bez oblaka provodeći dane. Odjednom se dogodila tragedija: pokazalo se da on nije sin ruskog plemića, već Nijemca Johanna Feta. Fet je izgubio svoj plemićki čin, poslan je u sirotište ... Ovaj događaj utjecao je na cijeli njegov život.

“Ako pitate kako se zovu sve patnje, sve tuge moga života, onda ću odgovoriti: zovu se Fet”, rekao je, a gotovo cijeli život borio se za povratak svog “pravog”, kako je smatrati, prezime. Mnogo godina kasnije, njegov pjesnički talent omogućio mu je da se ponosno zove plemić Afanasy Afanasievich Shenshin.

U dobi od dvadeset godina pjesnik je objavio svoju prvu knjigu pjesama.

Fetove pjesme činile su se neobičnim njegovim suvremenicima. Riječ u njima kao da je prenosila zvuk, miris, svjetlo, čak i glazbu. Pjesnik A.K. Tolstoj je napisao o Fetovim djelima: „Konačno sam se upoznao s njegovom knjigom - tu su njegove pjesme, gdje miriše slatki grašak i djetelina, gdje se miris pretvara u boju sedefa, u sjaj krijesnice, i mjesečina ili zraka jutarnje zore zatreperi u zvuk..."

Fetove pjesme govore da voli zemlju i sve što živi na njoj. Pjevao je ljepotu, preplavljen užitkom njezina promatranja. To je, smatrao je, smisao poezije: sačuvati ljepotu, učiniti vječnim ono što može umrijeti svakog trenutka...

U teškim trenucima svog života Fet se uvijek obraćao Bogu, uvjeren da će mu pomoći prevladati nedaće: toliko ih je bilo u njegovom životu. Od djetinjstva je živio u vjeri da "... čuvar, anđeo Božji, noću leti ...", koji će utješiti, spasiti, spasiti ...

I tako se dogodilo: bogomdani talent Afanasija Afanasjeviča Feta nije nestao, njegove su pjesme ostale za nas, njegove daleke potomke.

Otvorena lekcija na književno čitanje u razredu 3Aprema sustavu L.V. Zankova Saveznog državnog obrazovnog standarda

Sučkova Natalija Pavlovna

učitelj, nastavnik, profesor osnovna škola

MBOU "Mainski multidisciplinarni licej"

Tema: A.A. Feta "Proljetna kiša" (prema sustavu L.V. Zankova) str.43

Cilj: razvijati kognitivnu aktivnost učenika, kreativnu maštu, govor;

naučiti analizirati lirsko djelo, pronaći sredstva umjetničkog izražavanja, pridonijeti bogaćenju rječnika; učiti izražajno čitanje pjesme;

njegovati estetske osjećaje, ljubav prema rodnoj prirodi, usaditi vještinu mentalnog rada.

Planirani rezultati:

Kognitivni UUD: kretati se u tekstu (pronaći pravo mjesto u tekstu, na temelju označavanja bojom i bez njega).

Osobni UUD: donositi vrijednosne sudove

Komunikativni UUD: rad u grupama: podijeliti uloge, odraditi svoj dio posla, međusobno pomagati u radu.

Regulatorni UUD: zadržati cilj aktivnosti dok se ne postigne njegov rezultat - procijeniti razinu posjedovanja jedne ili druge obrazovne akcije.

MetasubjektUUD: postavljanje ciljeva (formirati i održavati zadatak učenja); samokontrola (uspoređivati, analizirati, zaključivati; rad s udžbenikom, s rječnikom).

Oprema: udžbenik, portret A. Feta, zvučni zapis, riječi iz rječnika (kartice), ilustracije koje prikazuju proljeće Računalo, projektor, platno

Karakteristike aktivnosti učenika:

    Pronađite svijetle, figurativne riječi i izraze u pjesmi;

    Objasniti značenje izraza na temelju teksta;

    Samoprocijenite svoja postignuća.

Vrsta lekcije: učenje novog gradiva

Oblici rada: rad u paru, rad u grupi, razgovor, samostalan rad, rad s knjigom

Korištene metode: verbalni, likovni i ilustrativni, djelomično istraživački, predmetno-praktični

    Organizacija razreda.

Zvono je zazvonilo i utihnulo,

Lekcija počinje.

Drago mi je vidjeti svakog od vas!

I neka zima diše kroz prozore mrazom.

Bit će nam ugodno ovdje, jer naša klasa

Jedno drugo se voli, osjeća i čuje!

Dečki, na početku naše lekcije, želim znati s kakvim ste raspoloženjem došli na lekciju?

Odaberite sliku prema svom raspoloženju i pokažite.

Objasni zašto si tako raspoložen? (sunce, oblak, oblak)

Nadam se da će do kraja lekcije svima biti izvrsno.

    Priprema za percepciju.

Počnimo s anagramom:

D! ANSVE (proljeće)

Koje se asocijacije javljaju?

Što ti predstavljaš?

Koja vrsta prirodni fenomen karakteristika proljeća?

Tko je ovaj vodovnik

Ulivene trešnje i ogrozdi,

Zalijevala sam šljive i cvijeće,

Oprano bilje i grmlje.

I kako je došao sumrak

Rečeno nam je na radiju

Da će sutra doći

I zalijte naš vrt.

(Kiša)

Pokupiti epiteti na riječ kiša.

Što je, proljetna kiša?

Može li biti ovako?

(Zvučni zapis zvuka kiše. F.Chopin Kišni valcer)

Frederic Chopin je izvanredan poljski skladatelj prve polovice 19. stoljeća. Skladatelj - romantičar, poznati pijanist - virtuoz i autor brojnih djela za klavir. Poljska je svake 4 godine domaćin pijanističkog natjecanja nazvanog po F. Chopinu

Kakvi su tvoji osjećaji?

    Izjava o temi i svrsi lekcije.

Koja je bila svrha rada?

Tko je pogodio o čemu će biti riječ?

Poslušajte odlomak i zapamtite tko je autor:

Učenik čita (Leptir A. Fet)

U pravu si. Jedan obris iz zraka

tako sam slatka

Sav moj baršun sa svojim živim treptajem -

Samo dva krila.

Ne pitajte: odakle je došao?

Gdje žurim?

Ovdje na cvijetu lagano sam tonuo

I tako dišem.

- Kojoj književnoj vrsti pripada ovo djelo?

Dokaži.

(Stih- malo umjetničko djelo, napisano u stihu, ima rimu, odlikuje se emocionalnošću i izražajnošću)

Što znate o djelu A. Feta?

IV . Grupni projekt o radu A.A. Feta +2 pjesme ( vidi privitak)

Student: S ranih godina A. Fet je bio pohlepan za poezijom. Svugdje sam ih pokušavao pronaći, naučiti napamet. Susjedi su pronašli bilježnicu u kojoj su bile prepisane mnoge pjesme, a što je najvažnije, pjesme A. Puškina. Fetove pjesme su melodične, glazbene. Svaka njegova pjesma zvuči kao pjesma, romansa. Fet je pažljivo zavirio u život prirode. Koliko glasova na livadi, u vrtu, na polju! Pjev ptica, šum potoka, sve se to stapa u radosnu pjesmu. Čak i tišina noći ima svoju glazbu.

Mnogi skladatelji napisali su glazbu za Fetova djela: P. Čajkovski, Rahmanjinov i drugi.

Koje druge pjesme A. Feta znate?

Proljeće je Fetovo omiljeno godišnje doba. Koliko neviđene radosti rađa u duši njezin dolazak! Mnoge pjesnikove pjesme “Proljetna kiša”, “Došao sam ti s pozdravom” napisane su o žeđi za proljećem, o spremnosti da se prihvati i zadrži željeno vrijeme, o uzbuđenju i sreći obnove.

Tako, tema lekcije (otvorena) Divna otkrića u pjesmiA. Feta "Proljetna kiša".

Slušanje glazbene podloge Kiša

5. Rad na temi lekcije. Udžbenik, str.43

1) Primarno čitanje pjesme od strane učitelja.

- Je li vam se svidjela ova pjesma?

Kako?

Koje ste slike zamišljali dok ste slušali pjesmu?

Kakve ste osjećaje doživjeli?

Čijim očima gledamo sliku kiše?

2) Rad na rječniku.

Pročitajte pjesmu i pronađite riječi čije značenje nije jasno.

leprša- koleba se, podrhtava.

Veo - nešto što nešto skriva.

Fizkultminutka.

    Rad na analizi pjesme.

Mijenja li se slika prirode koju promatramo?

- Istražite pjesmu.

I strofaŠto junak vidi?

Pročitajte koje riječi autor koristi kako bi jasnije prikazao sliku?

Je li moguće promatrati takvu pojavu u prirodi?

Reci mi.

II strofa- Što se promijenilo? Što ste primijetili?

Zamislite sliku i opišite osjećaje koje ste doživjeli?

Koje književno sredstvo koristi autor?

Metafara je prijenos svojstava jednog objekta na drugi.

Zašto zlatni prah? (kiša)

Kako razumijemo značenje?

III strofa- Što da kažem?

- Koji su osjećaji opisani u trećoj strofi?Zvukovi (Prskanje po staklu, bubnjanje - zvuk kiše koja se pojačava) miriše (Mirisni med vuče)

Koje književno sredstvo koristi autor u ovoj strofi?

Što je A.A. Fet mislio pod neodređenom zamjenicom nešto?

Personifikacija je književna tehnika kada se predmetima nežive prirode daju znakovi života.

Koji se zvukovi mogu čuti?

Što je temelj cijele pjesme?

Koliko ste puta upotrijebili riječ kiša A. A. Fet u samoj pjesmi?

Kontrast je izrazita opozicija.

Generalizacija: - Kakvu je sliku kiše pjesnik nacrtao u pjesmi?

Kakva se kiša naziva slijepom?

Može li se to nazvati čudom?

Koje umjetničke tehnike A.A.Fet koristi za stvaranje slike?

metafora

Zagonetno pitanje: Što pučko vjerovanje"Sakrio" A.A. Feta u svojoj pjesmi?(Vrapci se kupaju u prašini - na kišu!)

6. Ponovno čitanje pjesme.

Ponovno pročitajte pjesmu i pronađite potvrdu da je ovo proljetna kiša.

Koje mirise možete osjetiti?

Fizkultminutka.

7. Rad na ilustracijama.

Smatrati.

Što je prikazano?

Potvrdite redcima teksta.

Kako umjetnici stvaraju likove?

Koju biste sliku naslikali?

Koje boje biste koristili?

8. Rad na izražajnom čitanju.

Kakvo je raspoloženje redaka?(lagano, svježe. prozračno raspoloženje)

Što je pjesnik osjećao dok je pisao ove retke?(ugođaj proljetnog dana. raduje se proljetnoj toplini, opisuje buđenje prirode, njezino obnavljanje, sve živo se probudilo iz sna nakon naporne zime)

Koja je slika zvučala u izvedbi djece?

9. Kreativni rad (u grupama).(slajd)

Predlažem sastaviti sinkvej.

Koja je njegova značajka?

Prisjetite se pravila za rad u skupinama.

1. Kiša.

2. Proljeće, neočekivano.

3. Pomiče se, prska, vuče.

4. Otišao u vrt.

5. Kakav okus!

Čiji je rad bio uspješan?

Zašto?

    Sažetak lekcije.

Je li se pjesma mogla drugačije zvati? Kako?

Koje je misli i osjećaje izazvala lekcija?

Jesmo li postigli cilj?

-Pokažite svoje raspoloženje do kraja lekcije

Hvala vam na lekciji!

Stavljanje oznaka.

11. Domaća zadaća.

S. 43 - naučiti pjesmu

Kreativni zadatak:

Napiši pjesmu za ovu rimu:

Kiša... voda,

… … žice.

… … nebeski svod,

… … vodovodne cijevi

Primjena lekcije.

Rad na rječniku:

Pronađite u rječniku i napišite u odgovarajuće stupce tablice značenja sljedećih riječi:

Veo

Rječnici:

1. Pravopisni rječnik.

2. Ortoepski rječnik.

3. Objašnjavajući rječnik.

4. Kratki rječnik književnog nazivlja

Kiša, očima pjesnika

Autor pjesme "Proljetna kiša" A. A. Fet osjetljiv je, prodoran liričar. Njegove su pjesme ispunjene živim umjetničkim slikama, odražavaju unutarnja iskustva ljudska duša. Vidio je ljepotu u običnim stvarima, srce mu je bilo preplavljeno ljubavlju prema prirodi i njenoj ljepoti – za to je živio. Mnogi književnici s revolucionarnim demokratskim stavom često su ga osuđivali i ismijavali zbog njegove odvojenosti od problema suvremenosti i potpune ravnodušnosti prema politički život zemljama. Međutim, za Feta glavne teme njegovih djela uvijek su bile priroda, ljubav, ljepota.

U pjesmi „Proljetna kiša“ autor je na rimu stavio pjesmu svoga srca koje je preplavljeno osjećajima iz prekrasne slike početka proljetne kiše. Njegova kiša, prikazana u ovoj pjesmi, je poželjna, svečana, svijetla. Lijepa slika:

Još uvijek svjetlo ispred prozora,

U prolomima oblaka sunce sja

ali kiša je već vrlo blizu, sada je možete ne samo osjetiti, već i vidjeti:

I od neba do zemlje,

Zamahujući, veo se pomiče

Sliku kiše koja se približava, autor je prikazao s osjećajem radosti, ispunjen suncem i toplinom. Kišu, obasjanu žarkim, proljetnim suncem, usporedio je s prekrasnom zavjesom zlatne prašine:

Ljuljajući se, zavjesa se pomiče,

I kao u zlatnom prahu

Iza nje je rub šume.

I tada se pojavljuju prve kapi kiše, koje autor predstavlja kao nešto lijepo, ispunjeno čistoćom i svježinom. Njihova pojava oživjela je prirodu, čak se i lipe raduju i od tog užitka daju sve oko sebe svojim prekrasnim mirisom:

Dvije su kapi pljusnule u čašu

S lipa medom mirisnih vuče

Pa, gustu proljetnu kišu koja je počela, autor je produhovio i izveo sliku:

I nešto je došlo u vrt

Bubnjanje po svježem lišću.

Ova se slika može usporediti s mladom, šarmantnom ljepotom, koja je svojim dolaskom sve oživjela i ispunila mirisom i užitkom života.

Proljetna kiša koju opisuje Fet u ovoj maloj pjesmi prožeta je ljepotom, zvukovima i mirisima. Dinamika prirode vrlo je vedro i voluminozno opjevana u tako malom umjetničkom djelu.

Grupni projekt. 1. Student. Afanasy Afanasyevich Fet rođen je 1820. godine u selu Novoselki, Orlovska gubernija, u obitelji zemljoposjednika Afanasy Neofitovich Shenshin. Prezime njegove majke, Njemice Caroline Föth, postalo je njegovo književno ime. Oca je pamtio kao strogog, škrtog na ljubavi. Pjesnikova majka bila je plaha, pokorna žena.

Govoreći o svom djetinjstvu, Fet se prisjetio kako je ljeti sa seoskom djecom odlazio u šumu, hvatao siskine, penjao se na drveće i jahao. Od djetinjstva se budući pjesnik zaljubio u poeziju, prepisivao ih u bilježnicu, posebno su ga privlačile Puškinove pjesme.

2. Student. Fet je studirao u privatnom njemačkom internatu i već tada je počeo pisati poeziju. Diplomirao je na Filozofskom fakultetu Moskovskog sveučilišta. Prvu zbirku pjesama objavio je još kao student. U to je vrijeme prezime Fet zamijenjeno s Fet zbog kompozitorske pogreške.

Fet je dugo bio u vojnoj službi, zatim se umirovio, preselio u pokrajinu Oryol i počeo se baviti poljoprivredom na svom imanju, ali je do kraja života pisao poeziju.

3. Učenik. Fetova poezija jedan je od vrhunaca ruske lirike. Pisao je o najjednostavnijim stvarima: o slikama prirode, o kiši, o snijegu, o moru, o šumi, o zvijezdama, o najjednostavnijim pokretima duše, čak i o sićušnim dojmovima."Ovo nije samo pjesnik, već prije pjesnik-glazbenik", napisao je P.I. Čajkovski. Fetove pjesme imaju nevjerojatnu muzikalnost. Nije ni čudo da su na njegove pjesme napisane mnoge prekrasne romanse.

Njegova poezija je radosna i svijetla, ima osjećaj svjetla i mira. Do kraja života Fetu nije promijenio radost koja je prožimala gotovo sve njegove pjesme.

Pjesnik crta slike prirode lakonski, kratkim crtama, ali vrlo duboko i precizno.

„Nestalo je lastavica...“

Lastavice su nestale
I jučerašnja zora
Svi grabovi su poletjeli
Da, poput mreže, treperio
Preko te planine.

Navečer svi spavaju
Vani je mrak.
List pada suh
Noću je vjetar ljut
Da, pokucaj na prozor.

Bilo bi bolje da snijeg i mećava
Drago mi je!
Kao u strahu
Vičući prema jugu
Ždralovi lete.

Otići ćeš – htio-ne htio
Teško je - čak i plakati!
Gledaš - preko polja
Tumbleweed
Skače kao lopta.

Pjesma "Mama, pogledaj kroz prozor ..."

Majka! Pogledaj kroz prozor
Znaj da jučer nije uzalud mačka
Isprao nos
Nema prljavštine, cijelo dvorište je obučeno,
Posvijetljen, izbijeljen -
Očigledno je hladno.

Nije ogrebotina, svijetloplava
Mraz visi na granama -
Pogledaj se samo!
Kao netko s govedinom
Svježi, bijeli, puni pamuk
Uklonili sve grmlje.

Sada neće biti spora:
Za sanjke, i uzbrdo
Zabavite se trčeći!
Stvarno, mama? Nećete odbiti
I mogli biste sebi reći:
— Pa požuri u šetnju!

IZ tiho stvaranje "Učite od njih - od hrasta, od breze ...

Učite od njih - od hrasta, od breze.
Oko zime. Teško vrijeme!
Uzalud, suze su im se ledile,
I ispucala, skupljajući se, kora.

Sve ljuća mećava i svaka minuta
Ljutito kida posljednje listove,
A za srce - ljuta studen grabi;
Stoje šutke; šuti i ti!

Ali vjeruj u proljeće. Genije će je požuriti
Ponovno udisanje topline i života.
Za vedre dane, za nova otkrića
Ožalošćena duša bit će bolesna.

Pravila za pisanje syncwine (5 redaka) - koncept - tema (1 imenica) - rečenica (od 4 riječi)

Pozdrav dragi momci. Započnimo naš sat književnosti.

Pitanja heurističke konverzacije.

- Jeste li bili izloženi kiši?

- Gdje je bilo?

- Kad je bilo?

- Što ste tada osjećali, osjećali, čuli?

- Kako miriše kiša?

Zvuči li zvuk kiše kao glazba?

Kišna kap - kišna nota.

Kiša se vidi, čuje, miriše.

Umjetnici, glazbenici predstavili su nam svoje viđenje kiše.

Predlažem da poslušate glazbu kiše i pogledate foto asocijacije na temu kiše. Dok gledate i slušate predloženi materijal, pokušajte mentalno nacrtati svoju kišu u kratkim frazama.

Slajd #2 Klik.

Pogled.

Crtanje riječi kiše. 2-3 učenika.

– Kao što vidite, svatko od nas drugačije doživljava kišu.

Svatko vidi, čuje, osjeti kišu na svoj način. Naše kiše imaju drugačije raspoloženje.

Verbalno smo crtali kišu, umjetnici koriste kistove i boje, glazbenici zvukove nota.

I uz koju nam pomoć pisci i pjesnici mogu prenijeti svoju viziju kiše? (Uz pomoć riječi).

Danas ćemo se u lekciji upoznati s Rainom A.A. Feta.

Pjesnik je stvorio svoju kišu – proljeće.

Slajd #13

Tema lekcije A.A. Fet. "Proljetna kiša".

Otvorene bilježnice.

Unos u bilježnicu. Zapišite datum, rad u razredu, temu lekcije.

Slajd #14

Za našu lekciju predlažem sljedeće Ciljevi i ciljevi:

- Danas ćemo u lekciji analizirati pjesmu A.A. Feta "Proljetna kiša";

– Naučiti izraditi figurativnu sliku;

- Napravimo kreativan rad koji će nam pomoći da drugačije pogledamo fenomen kao što je kiša.

Što ćemo raditi u razredu? (Povratne informacije)

– Analiziraj

- Napravite figurativnu sliku

- Napišite kreativni rad.

Otvorimo udžbenik na 246. stranici.

Slajd broj 15. Portret Feta, postupno se pojavljuju stihovi pjesme "Proljetna kiša".

Poslušajmo pjesmu. Učiteljica čita pjesmu (udžbenik).

Čitanje učenika tiho i naglas (2-3 osobe)

- Dajemo ocjenu našim čitateljima. Što ste uspjeli pročitati, na čemu trebate poraditi?

- Koji je figurativni niz nastao u vašoj mašti čitajući stih?

(prozor, vrabac, sunce sja, zavjesa se pomiče, dvije kapi su prsnule kroz prozor).

Zapisivanje u bilježnicu figurativnog niza pjesme A.A. Feta “Proljetna kiša”: …

Koliko je glagola i glagolskih oblika u ovoj pjesmi? (deset)

Koliko redaka?

Takvo obilje glagola i glagolskih oblika pomaže izraziti i pokazati

dinamika. Promet.

Pitanje broj 4 udžbenika.

– Obratite pažnju na početak 2. katrena.

- Pročitajte prva dva retka 2 katrena.

slajd №15 (prikazana kišna zavjesa)

Kako razumiješ riječ veo ?

- Odaberite sinonime.

Bilježnica: Veo.

Broj slajda 16 Rječnička natuknica.

Pročitajte i zapamtite značenje ove riječi.

- Kojim se likovnim i likovnim sredstvima autor poslužio u 2. strofi 2. katrena? (metafora)

Zapisivanje u bilježnicu"Ljuljanje, veo se pomiče" je metafora.

Što je metafora?

Podsjetimo se definicije

slajd broj 17

- Imamo li još usporedbu u drugom katrenu?

(Kao zlatni prah)

Slajd #18

Zapis u bilježnicu: kao u zlatnom prahu – usporedba

Koja je riječ za usporedbu? Istaknite ga.

Podsjetimo se definicije

Slajd #19

Poradimo na pitanju iz udžbenika Zadatak broj 5čitati

Pročitajte pjesmu naglas u sebi.

Posebno ćemo se usredotočiti na posljednja dva stiha pjesme.

Slajd broj 20

Pročitajte ih ponovno
I nešto je došlo u vrt
Bubnjanje po svježem lišću.

- Što je došlo u vrt?

- Kojim likovnim i izražajnim sredstvima autor stvara kišu.

(personifikacija)

Prisjetimo se definicije.

slajd broj 21

Ova slika nije bila uključena u figurativni niz koji smo sastavili na početku lekcije.

- Zašto?

(Zato što se iza kišnih kapi teško vidi što je došlo u vrt)

- Na koji način se može prikazati ovo tajanstveno biće?

- Pogledajmo kako su umjetnici vidjeli ovo misteriozno stvorenje u liku žene.

Slajd #22

(Slajdovi prikazuju 2 slike umjetnika koje prikazuju kišu)

- Riječi "voda", "kap" ženskog roda su kiša od vode, stoga se kiša može prikazati na slici kao žena. Svaka od žena kiše ima vodeni veo koji je zatvara, čini tajanstvenom, ne uvijek vidljivom, pa je stoga “nešto došlo u vrt”.

- Slažem se, slike su vrlo različite.

– Po čemu se međusobno razlikuju?

– Po čemu su slični?

– Koju od ovih slika bismo mogli nazvati “Summer Rain Girl”, “Later Autumn Rain Woman”?

- Predlažem pronaći riječi za slike prikazane na slikama koje će nam pomoći da opišemo njihov karakter i raspoloženje.

Pisanje ploče: Jedan po jedan, jedan po jedan.

Pogledajmo jesu li se naše percepcije ovih slika poklapale s percepcijama pjesnika?

Slajd #23, #24

- A kakve asocijacije imate na riječ dijete?

(Ručice, noge, beba, šaka, pjeva, plješće, veselo se smije, dijete se igra)

Sada zamislite kišu kao dijete.

- Vaš zadatak je da napravite 2-3 fraze ili rečenice, gdje je kiša predstavljena kao beba.

Dječji odgovori.

- Da vidimo što imam.

Slajd #25

Zapišite svoj omiljeni primjer.

Zapis u bilježnicu:

- A ovdje je pjesma koju je napisao S.Ya. Marshak.

Slajd #26

Sjetite se da ste na početku lekcije opisali kišu na koju ste upali i svoja sjećanja na nju.

Je li se slika kiše u vašoj mašti promijenila zbog našeg rada?

Predlažem da napišete tekst od 2-3 rečenice, opis vaše nove kiše.

Naslovi tekst. Poput A.A. Feta, prenesite u svoj tekst boju, miris, zvuk kiše. Koristite usporedbu i personifikaciju.

A proces vašeg rada će vam pomoći s glazbom i fotografskim slikama.

Slajd #27

2-3 učenika čitaju svoje radove.

Slajd #28

Jesmo li na današnjem satu uspjeli stvoriti sliku kiše koja nam se dosad nije pojavljivala u mislima?

Možemo li zamisliti što dolazi u vrt i bubnja po svježem lišću?

Jesmo li postigli ciljeve postavljene na početku lekcije?

slajd broj 29

Što mislite, tko si za nastavu može dati ocjenu odličan i dobar.

Slajd #30

slajd broj 31

Izbor domaće zadaće.

Hvala vam na lekciji.





A.A. Fet "Proljetna kiša"


A.A. FET „PROLJETNA KIŠA“ Još je svijetlo pred prozorom, Sunce sja u prolomima oblaka, A vrabac krilom, Kupajući se u pijesku, dršće. I od neba do zemlje, Veo se njiše, I kao u zlatnom prahu, za njim stoji rub šume. Kapljice dvie u čašu pljusnuše, S lipa medom mirisnim vuče, A do bašče se nešto popela, gosp.




Shema analize epizode 1. Likovi epizode: - portretne i govorne karakteristike; - autorov odnos prema likovima; - vaš stav; - umjetnička sredstva za slike likova. 2. Razvoj radnje, sukob epizode: - međusobni odnos likova; - ciljevi likova u ovoj epizodi; - što čine kako bi postigli svoje ciljeve; - rezultat radnji; - pomoćne likovne tehnike (lirske digresije, opisi prirode i sl.), njihova uloga. 3. Mjesto epizode u kontekstu djela, kompozicijska uloga. 4. Nužnost ove epizode za: - razvoj radnje cijeloga djela; - otkrivanje osobnosti likova.


Točke analize umjetničkog djela: 1) Definicija teme djela. 2) Značajke slike heroja. 3) Likovno-izražajna sredstva. 4) Način rimovanja. 5) Povijest nastanka djela. 6) Sastav. 7) Raspoloženje djela. 8) Izražajno čitanje. 9) Moj stav prema poslu.




A.A. Fet "Proljetna kiša" Još je svjetlo pred prozorom, Sunce sja u prolomima oblaka, A vrabac svojim krilom, Kupajući se u pijesku, drhti. I od neba do zemlje, Veo se njiše, I kao u zlatnom prahu, za njim stoji rub šume. Kapljice dvie u čašu pljusnuše, S lipa medom mirisnim vuče, A do bašče se nešto popela, gosp.




Rječničko djelo Veo- 1. Veo - veliki zastor (zastar.). 2. (prev.) Ono što nešto skriva, prekriva. (S.I. Ozhegov. "Objašnjavajući rječnik")