O'qituvchilar uchun psixologik trening “Men o'zimni bilaman. O'rta va yuqori sinf o'qituvchilari uchun pedagogik trening (amaliy o'quv dasturi) Maktab o'qituvchilari uchun trening

"Ijodkorlikni rivojlantirish" maktabgacha ta'lim muassasasi o'qituvchilari uchun trening elementlari bilan o'qituvchi-psixologning darsi.

Muallif: Obedina Tatyana Valentinovna, o'qituvchi-psixolog, MBDOU "Bolalar rivojlanishining badiiy va estetik yo'nalishi bo'yicha faoliyatni ustuvor amalga oshirish bilan umumiy rivojlanish tipidagi 294-sonli bolalar bog'chasi" Krasnoyarsk.
Materialning tavsifi: Men sizning e'tiboringizga maktabgacha ta'lim muassasalari o'qituvchilari bilan "Ijodkorlikni rivojlantirish" mavzusidagi treningni taqdim etaman. Ushbu rivojlanish pedagogik psixologlar va bolalar bog'chasining katta o'qituvchilari uchun qiziqarli bo'ladi. Darsda ijodkorlik tushunchasi va undan o‘quv faoliyati samaradorligini oshirish uchun manba sifatida foydalanish imkoniyatlari ko‘rib chiqiladi.
Darsning maqsadi: ijodkorlikni rivojlantirish.
Dars maqsadlari:
do'stona psixologik muhitni shakllantirish;
jamoada ishlash qobiliyatini rivojlantirish;
ishtirokchilarning ijodiy salohiyatini oshirish
Kerakli materiallar:
A-4 varaqlar, katakli varaqlar
ishtirokchilar soniga qarab ruchkalar, flomasterlar
nishonlar
dam olish musiqasi ("Ichki dunyo" mashqi)
to'p ("Hippi", "Sayohat" mashqi)

Darsning borishi:
kirish qismi.
"Karta" vazifasi
Psixolog: bugungi uchrashuvimiz mavzusi "Ijodkorlikni rivojlantirish", shuning uchun men uni ijodiy vazifa bilan boshlashni taklif qilaman. O'ylab toping va bugungi uchrashuvda hamkasblaringiz sizga murojaat qilganda ulardan eshitishni xohlagan ismni yozing.

"Hisoblash" mashqi
Psixolog: Endi biz siz bilan hisob-kitob qilamiz, lekin biroz g'ayrioddiy tarzda. Ya'ni, biz bir vaqtning o'zida ikki yo'nalishda hisoblashni boshlaymiz. Men "bir" deb hisoblashni boshlayman va qo'shnilarim (chapda va o'ngda) davom etadilar. Shunday qilib, zanjirdan pastga. U yana mening oldimga kelguncha. Sizning vazifangiz mashqni eng tez sur'atda bajarishdir. Shunday ekan, boshlaylik.
Psixolog: nima qilish qiyin edi? (munozara).
Psixolog: Biz odatdagi naqshlarga ko'ra emas, balki biror narsa qilishni boshlaganimizda, shaxsiyatning ijodkorlik kabi tarkibiy qismi faollashadi.
Asosiy qism.
"Ichki dunyo" mashqi
Psixolog: stulga qulay o'tiring va ko'zingizni yuming. Biz butun diqqatimizni nafas olishga qaratamiz. Biz nafas olamiz va uning haroratini his qilamiz, uning yo'lini kuzatishimiz mumkin, u qanday qilib asta-sekin pastga va pastga cho'kadi va tanani hayotiy energiya bilan to'ydiradi. Nafas oling va nafas oling. Va siz nafas olayotganingizda, havo iliq bo'ladi va barcha tashvish va charchoqni olib tashlaydi. Endi o'z tanangizga e'tibor qarating - uning kosmosdagi chegaralarini his eting, tananing kiyim bilan qoplangan va ochiq joylari o'rtasidagi harorat farqini his eting. Endi biz yashayotgan dunyo o'zgaruvchan, o'zgarishlar qanchalik tez sodir bo'ladi, biz bilan nima sodir bo'ladi, biz qanday moslashamiz, nimadan foydalanamiz? Qanday shaxsiy fazilatlar yordam beradi? Endi qaerda ekanligingizni va o'zingiz uchun qulay bo'lgan tezlikni eslang, ko'zingizni oching va dunyoga va bir-biringizga tabassum qiling.

Psixolog: bu mashq bizga ko'p jarayonlarni ongli ravishda yoqishimiz mumkinligini ko'rsatadi. Va bizning e'tiborimiz qaerga e'tibor qaratamiz. Va bizda moslashuvchan xususiyatlar va fazilatlar mavjud.

Psixolog: ijodkorlik nima, bu xuddi shundaymi? Qanday tushunasiz? (o'qituvchilarning javoblari).
Men ijodkorlik, birinchi navbatda, yangi mahsulot yaratishga olib keladigan ichki jarayon ekanligiga qo'shilaman. Ijod esa potentsial, insonning ichki resursi – ijodkorlikning asosidir. Bu insonning fikrlash shakllari va stereotiplaridan uzoqlashish qobiliyati, muammolarni ifodalash va hal qilishning yangi variantlari va usullarini kashf etish qobiliyatidir.
Shubhasiz, ijodkorlikning faollashtiruvchisi inson ongi, ijodkorlik esa unga hamrohlik qiluvchi xususiyatdir. Shu sababli, ijodkorlik - bu insonning qutidan tashqarida fikrlash, o'zini tutish, harakat qilish qobiliyati va natijada mahsulot tug'ilishi. Ijodkorlik - bu, birinchi navbatda, fikrlashning moslashuvchanligi va o'ziga xosligi, nostandart tasavvur, yuqori Q, hazil tuyg'usi va, albatta, o'zini yuqori baholash va o'ziga ishonch.

Psixolog: Sizningcha, ijodkorlik nima uchun? (mulohaza yuritish).
Birinchidan, bu faoliyatning muvaffaqiyatini, raqobatbardoshligini oshiradi.
Murakkab muammolarni hal qilish jarayonida faol ishtirok etishga ilhom beradi va yordam beradi.
Bu miya faoliyatini sezilarli darajada oshiradi, ongni moslashuvchan qiladi va natijada shaxsiyatni rivojlantiradi.
Bu omillarning barchasi zamonaviy dunyoda ijodiy fazilatlar qimmatli ekanligidan dalolat beradi.
Shunday qilib, bugungi ishimizning maqsadi:
o'z hayotiy tajribasini anglash (aks ettirish);
ijodkorlikning tarkibiy qismlaridan xabardorlik;
uning hayotda namoyon bo'lishiga to'sqinlik qiladigan to'siqlaringizni tushunish va topish.

Biz hammada u yoki bu darajada ijodkorlik borligini aniqladik. Keyinchalik, biz ijodiy topshiriqlarni bajarib, guruhlarda mashq qilamiz.

"Oxirini o'ylab ko'ring" mashqi
Har bir guruh she'rning boshlanishini oladi. Sizning vazifangiz 10 daqiqada uning davomini topishdir.

"VOKL" vazifasi
(moslashuvchanlik, ravonlik, fikrlashning aniqligi, hazil tuyg'usini rivojlantirish)
Sizga "VOKL" qisqartmasi berildi. Kichik hikoya yozing. Bundan tashqari, har bir jumla qisqartmada taklif qilingan birinchi harf bilan boshlanishi kerak. Birinchisi "B", ikkinchisi - "O", uchinchisi - "K" va to'rtinchisi mos ravishda "L" harfi bilan boshlanadi.
Masalan: O'qituvchi...
Juda…
Ijodiy…
Shaxsiyat...
Vazifani tahlil qilish - turli uslublar (og'zaki, she'riy), mazmun va boshqa mumkin bo'lgan o'zgarishlar.

"Sayohat" o'yin mashqi (tasavvurni, moslashuvchanlikni, fikrlashning o'ziga xosligini rivojlantiradi).
Psixolog: endi men to'pni o'yinchiga tashlayman va uni qaerga yuborayotganimni aytaman, bu eng fantastik va hatto mavjud bo'lmagan joy bo'lishi mumkin. To'pni ushlagan ishtirokchi o'zi bilan olib ketadigan, u erda unga foydali bo'ladigan uchta narsani nomlaydi. Va keyin u sayohat joyini e'lon qilib, to'pni boshqa ishtirokchiga tashlaydi. Tasavvurimizni cheklamay ijodkor bo'laylik. Muhim qoida - sayohat maqsadi va narsalarni takrorlamaslikdir.

"Hippi" mashqi.
Psixolog: Hammangiz mashhur harakat - hippilarni juda yaxshi eslaysiz. Bular maxsus an'analar, kiyim uslublari va dunyoqarashlari. Hippi harakatining asosiy xususiyati o'z egasining shiori sifatida kiyimlarida qandaydir yozuvlardan foydalanish edi.
Endi biz bu harakat vakillari ekanimizni tasavvur qilib, to'pni bir-birimizga tashlaymiz. Va ayting: "Agar sizda yozuv bo'lsa, u bo'lar edi ..." (hayotdagi odamni eng ko'p tavsiflovchi shiorni ayting). Muhimi, hamma ishtirok etishi va “ustida yozilgan futbolkani olishi” kerak.

Yakuniy qism.
Reflektsiya - dars natijalarini sarhisob qilish, ishtirokchilar taassurotlari bilan o'rtoqlashish.

Psixologik o'yinlarning maqsadlari faqat psixoterapevtikdir: o'yinlar o'qituvchining ichki dunyosini uyg'unlashtirishga yordam beradi, uning aqliy zo'riqishini engillashtiradi va ichki aqliy kuchni rivojlantiradi. Psixologik mashqlar o'qituvchiga yordam beradi o'z ruhiy holatini boshqarish, ularni adekvat baholash, o'zini boshqarish, ruhiy sog'lig'ini saqlash va buning natijasida neyropsik energiyaning nisbatan kichik sarflanishi bilan professional faoliyatda muvaffaqiyatga erishish.

Psixotexnik o'yinlar ko'p vaqt yoki maxsus binolarni talab qilmaydi. O'qituvchi yolg'iz yoki boshqa o'qituvchi bilan juftlikda mashg'ulotlarni mashg'ulotlar oralig'idagi tanaffuslarda (o'z kabinetida yoki o'qituvchi xonasida), o'quvchilar mustaqil ishlayotgan darslarda, ishga yoki uyga ketayotganda bajarishi mumkin. Psixologik harakatlar odatini rivojlantirishga harakat qiling: keyin ruhiy barqarorlik va ichki tartib zarurati paydo bo'ladi.

O'qituvchilar uchun psixologik dam olish o'yinlari

Psixotexnika mashg'ulotlariga sarflangan 3-5 daqiqada o'qituvchi charchoqni yo'qotishi, barqarorlashishi va o'zini ishonchli his qilishi mumkin. Issiq do'konda og'ir kundan keyin dush qabul qiladigan ishchi kabi, maktabda va ishdan keyin maxsus psixotexnik mashqlarni bajaradigan o'qituvchi uning ruhiyatini tozalaydigan "psixologik dush" usuliga murojaat qiladi.

Mashq 1. “Ichki nur”

Jismoniy mashqlar individual ravishda amalga oshiriladi; charchoqni ketkazishga yordam beradi, ichki barqarorlikka erishadi.......

Mashqni bajarish uchun siz qayerda bajarilishiga qarab (o'qituvchi xonasida, sinfda, transportda) o'tirish yoki tik turishingiz kerak.

Tasavvur qiling-a, boshingiz ichida, yuqori qismida sekin va izchil yuqoridan pastga va sekin harakatlanadigan yorug'lik nuri paydo bo'ladi, asta-sekin yuzingizni, bo'yiningizni, elkangizni, qo'llaringizni iliq, bir tekis va bo'shashtiruvchi nur bilan yoritadi. Nur harakatlanayotganda, ajinlar tekislanadi, boshning orqa qismidagi kuchlanish yo'qoladi, peshonadagi burmalar zaiflashadi, qoshlar tushadi, ko'zlar "sovib ketadi", lablar burchaklaridagi qisqichlar bo'shashadi, elkalar tushib, bo'yin va ko'krak bo'shatiladi. Ichki nur, go'yo o'zini va hayotidan, kasbi va shogirdlaridan mamnun, xotirjam, ozod odamning yangi qiyofasini shakllantiradi.

Mashqni bir necha marta bajaring - yuqoridan pastgacha.

Mashq qilish sizga zavq, hatto zavq bag'ishlaydi. Mashqni quyidagi so'zlar bilan yakunlang: "Men yangi odam bo'ldim! Men yosh va kuchli, xotirjam va barqaror bo'ldim! Men hamma narsani yaxshi qilaman! ”

Mashq 2. “Bosish”

O'yin mashqlari individual ravishda amalga oshiriladi. G'azab, tirnash xususiyati, ortib borayotgan tashvish, tajovuzning salbiy his-tuyg'ularini neytrallashtiradi va bostiradi. Ushbu mashqni "qiyin" sinfda ishlashdan oldin, "qiyin" o'quvchi yoki uning ota-onasi bilan suhbatlashishdan oldin yoki ichki o'zini o'zi boshqarish va o'ziga ishonchni talab qiladigan har qanday psixologik stressli vaziyatdan oldin bajarishni tavsiya qilamiz. Mashq qilish eng yaxshi psixologik kuchlanishni his qilgandan so'ng darhol amalga oshiriladi. Agar biron sababga ko'ra bu lahzani o'tkazib yuborgan bo'lsa, unda g'azablangan hissiy "element" o'z yo'lidagi hamma narsani supurib tashlashi va o'zini o'zi boshqarishni imkonsiz qilishi mumkin. Natijada, biz tez-tez ko'radigan narsa sodir bo'ladi: salbiy zaryadlangan energiya talaba yoki ish hamkasbiga "tashlanadi". Ko'pincha, salbiy energiyaning "tuproqlanishi", afsuski, o'qituvchining oilasida sodir bo'ladi, u erda ishdan keyin ichki nazoratni zaiflashtiradi.

Mashqning mohiyati quyidagicha. O'qituvchi o'z ichida, ko'krak darajasida, yuqoridan pastgacha harakatlanadigan, paydo bo'lgan salbiy his-tuyg'ularni va ular bilan bog'liq bo'lgan ichki taranglikni bostiradigan kuchli matbuotni tasavvur qiladi. Jismoniy mashqlarni bajarayotganda, ichki matbuotning jismoniy og'irligini aniq his qilish, keraksiz salbiy his-tuyg'ularni va u bilan birga olib boradigan energiyani bostirish va bostirish muhimdir.

Mashq 3. “Mariya Ivanovna”

Mashq rolni yo'qotishning ichki vositalarini ishlab chiqadi.

Yakka tartibda, 10-15 daqiqa ichida bajariladi. Sizning noxush suhbatingizni, masalan, bosh o'qituvchi bilan tasavvur qiling. Keling, uni Mariya Ivanovna deb ataymiz, u siz bilan suhbatda va nohaq so'zlarda o'zini beadab ohangga yo'l qo'ydi. Ish kuni tugadi va uyga qaytayotganda siz yana bir bor yoqimsiz suhbatni eslaysiz va sizni xafagarchilik tuyg'usi bosib oladi. Bu sizning psixikangizga zararli: ish kunidan keyin psixologik charchoq fonida ruhiy stress rivojlanadi. Siz haqoratni unutishga harakat qilasiz, lekin muvaffaqiyatsiz bo'lasiz.

Boshqa yo'ldan borishga harakat qiling. Mariya Ivanovnani xotirangizdan majburan o'chirib tashlashning o'rniga, aksincha, uni iloji boricha yaqinlashtirishga harakat qiling. Uyga qaytayotganda Mariya Ivanovna rolini o'ynashga harakat qiling. Uning yurishiga, xatti-harakatlariga taqlid qiling, uning fikrlarini, oilaviy ahvolini va nihoyat, siz bilan suhbatga bo'lgan munosabatini o'ynang. Ushbu o'yinning bir necha daqiqasidan so'ng siz yengillikni his qilasiz va kuchlanish pasayadi. Sizning mojaroga, Mariya Ivanovnaga munosabatingiz o'zgaradi, siz unda ko'p ijobiy narsalarni, ilgari sezmagan narsalarni ko'rasiz. Darhaqiqat, siz Mariya Ivanovnaning holatiga aralashasiz va uni tushunishingiz mumkin. Bunday o'yinning oqibatlari ertasi kuni ishga kelganingizda o'zini namoyon qiladi. Mariya Ivanovna sizning do'stona va xotirjam ekanligingizni his qilishdan hayron bo'ladi va uning o'zi ham mojaroni hal qilishga intila boshlaydi.

Mashq 4. “Bosh”

O'qituvchining kasbi nafaqat stressli, balki boshqaruv ishi kasbidir. O'qituvchi ish kuni davomida talabalarga doimiy ta'sir ko'rsatishga majbur bo'ladi: ularni qandaydir tarzda jilovlash, irodasini va faolligini bostirish, baholash, nazorat qilish. O'quv vaziyatini bunday intensiv boshqarish o'qituvchida "boshqaruv stressi" ni keltirib chiqaradi va buning natijasida haddan tashqari zo'riqish paytida turli xil jismoniy kasalliklar paydo bo'ladi. O'qituvchilarning eng ko'p uchraydigan shikoyatlaridan biri boshning oksipital mintaqasida bosh og'rig'i va og'irlikdir.

Noxush somatik his-tuyg'ularni bartaraf etishga yordam beradigan mashqlar tavsiya etiladi. Yelkangizni orqaga tashlab, boshingizni orqaga tashlab, tekis turing. Boshning qaysi qismida og'irlik hissi mahalliylashtirilganligini his qilishga harakat qiling. Tasavvur qiling-a, siz o'zingiz turgan joyda boshingizga bosim o'tkazadigan katta hajmli bosh kiyim kiygansiz

o'zingizni og'ir his qilasiz. Bosh kiyimni qo'lingiz bilan echib oling va uni ekspressiv va hissiy ravishda erga tashlang. Boshingizni silkitib, boshingizdagi sochni qo'lingiz bilan to'g'rilab, so'ngra qo'llaringizni pastga tashlang, xuddi bosh og'rig'idan qutulgandek.

Mashq 5. "Qo'llar"

Bu sizning oxirgi darsingiz. Sinf muammoni hal qilish bilan band. Sinf tinch va siz o'zingizga bir necha daqiqa vaqt ajratishingiz mumkin. Kresloga o'tiring, oyoqlaringizni bir oz cho'zing va qo'llaringizni pastga tushiring. Tasavvur qilishga harakat qiling, charchoq energiyasi qo'llardan erga "oqadi" - u boshdan elkaga oqib, bilaklarga oqib o'tadi, tirsaklarga etib boradi, qo'llarga shoshiladi va barmoq uchlari orqali erga tushadi. Siz qo'llaringiz ustidagi issiq og'irlikni jismonan his qilasiz. Shu tarzda bir-ikki daqiqa o'tiring va keyin qo'llaringizni engil silkitib, nihoyat charchoqdan xalos bo'ling. Osonlik bilan o'rnidan turing, tabassum qiling, sinf bo'ylab yuring. Bolalar bergan qiziqarli savollardan bahramand bo'ling, ularni yarim yo'lda ochiq va to'liq tayyor holda kutib olishga harakat qiling, har tomonlama va batafsil javob bering.

Jismoniy mashqlar charchoqni ketkazadi, aqliy muvozanat va muvozanatni o'rnatishga yordam beradi.

Mashq 6. “Men bolaman”

Ko'pgina tajribali o'qituvchilar "Men bolaman" o'yinini o'ynashadi. Masalan, u o'z holatini shunday tasvirlaydi: "Mening usulim: men o'zimda bolalik holatini uyg'otaman, ya'ni. Men o'zimda bolaga xos bo'lgan bolalarcha engillik tuyg'usini uyg'otaman: men "kattalar uchun hamma narsani" tashlayman va asosan, mening boshqaruv rolimga xos bo'lgan tashqi kattalikni tashlayman. Keyin bolalarga murojaat qilish shakllarini tanlash keladi, ular intonatsiyani tanlash, tushuntirish usuli, xulq-atvor va eng muhimi, birinchi so'zlar orqali fikr yuritish, ta'bir joiz bo'lsa, murojaat formulasini o'z ichiga oladi.

Bolaligingizda qaysi o'yinni ko'proq yaxshi ko'rganingizni eslang. Esingizdami? Endi farzandingiz yoki nabirangizga boring va uni ushbu o'yinni o'ynashga taklif qiling. O'yin davomida siz bola rolini o'ynashingiz kerak, sherigingiz bilan teng sharoitda bo'lishingiz kerak. Bu unga o'zini etakchi sifatida his qilish va siz bilan o'yin qoidalarini muhokama qilish imkoniyatini beradi. Siz esa bolalar tafakkurining yangiligi, o‘ziga xosligi, o‘ziga xosligini, bolaning ichki dunyosi boyligini his qilasiz. Ehtimol, siz unga yaqinroq bo'lasiz.

O'qituvchilar va o'qituvchilar uchun moslashuv o'yinlari

Har bir o'qituvchi o'z ishida maktabda kasbiy moslashish bilan bog'liq qiyin davrni eslashi mumkin. Pedagogika oliy o'quv yurtlaridan kelgan yosh o'qituvchilar 6 oylikdan 3 yilgacha maktabga o'rganadilar. Ular tanaffuslar va shiddatli kommunikativ aloqalar paytida doimiy shovqinga o'rganadilar. Ammo ular uchun eng qiyin narsa - dars davomida 45 daqiqa davomida sinfda tartibni saqlash qobiliyatini rivojlantirish. Ko'pgina o'qituvchilar darsdan keyin o'zlarini zaif va charchagan his qilishlari va sinfni nazorat ostida ushlab turishga tayyor bo'lishda qiyinchiliklardan shikoyat qiladilar.

Biz yosh o'qituvchilar duch keladigan turli vaziyatlarni kuzatishimiz kerak edi.

Ko‘rdikki, o‘qituvchi xuddi shutl kabi sinfni aylanib chiqdi. U turgan joyda bolalar jim bo'lishdi, lekin o'sha paytda ular boshqa burchakda baland ovozda gaplasha boshladilar. Dars oxirida bu o'qituvchi qanchalik charchaganini tasavvur qilish qiyin emas.

Maktabda yosh o'qituvchining kasbiy moslashuv jarayonini qanday engillashtirish va shu bilan birga faollashtirish kerak? Avvalo shuni unutmasligimiz kerakki, o‘zini yaxshi boshqarishni bilgan odamgina yaxshi rahbar bo‘ladi, bu fazilatlarni rivojlantirish orqali yosh o‘qituvchi moslashish davrini tezroq va samarali o‘ta oladi. Biz o'z-o'zini tartibga solishning ichki vositalarini ishlab chiqish uchun bir nechta mashqlarni taklif qilamiz.

Mashq 1. “Diqqat”

Mashq dars boshlanishidan 10-15 daqiqa oldin amalga oshiriladi. Kresloga yoki kresloga qulay tarzda o'tiring. O'zingizga buyruq berganingizda, diqqatingizni tananing u yoki bu qismiga qarating va uning issiqligini his qiling. Masalan, "Tana!" buyrug'i bo'yicha. "Qo'l!" buyrug'i bilan tanangizga e'tibor qarating. - o'ng tomonda, "cho'tkasi!" - o'ng tomonda "barmoq!" - o'ng qo'lning ko'rsatkich barmog'ida va nihoyat "Barmoq uchi!" buyrug'i bilan. - o'ng qo'lning ko'rsatkich barmog'ining uchida. 10-12 soniya oralig'ida o'zingizga buyruqlar bering (siz uchun qulay ritmni toping).

Mashq 2. “Nafas olish”

Mashqni dars boshlanishidan oldin bajarish tavsiya etiladi. Kresloga yoki kresloga o'tiring. Dam oling va ko'zingizni yuming. Sizning buyrug'ingiz bo'yicha, e'tiboringizni tashqi vaziyatdan uzoqlashtirishga harakat qiling va nafas olishga e'tibor qarating. Shu bilan birga, nafasingizni maxsus nazorat qilishga urinmang: uning tabiiy ritmini buzishning hojati yo'q. Mashq 5-10 daqiqa davomida amalga oshiriladi.

Mashq 3. “Psixoenergetik soyabon”

Mashq dars boshlangandan keyingi birinchi daqiqalarda, shuningdek, kerak bo'lganda, vaqti-vaqti bilan dars davomida amalga oshiriladi.

O'qituvchi sinf oldida, eng yaxshisi xonaning o'rtasida turadi va materialni tushuntirib, o'z irodasi va ongi bilan barcha o'quvchilarni mahkam qamrab oladigan "soyabon" o'rnatayotganini tasavvur qilishga harakat qiladi. O'qituvchining maqsadi: dars davomida ushbu "soyabon" dastasini ishonchli, mustahkam va barqaror ushlab turish.

Mashq sinfdagi vaziyatni nazorat qilish qobiliyatini rivojlantiradi.

Mashq 4. “Diqqatni taqsimlash”

Sinfda e'tiboringizni qanday taqsimlashni o'rganish ham muhimdir.

Mashq qilish uyda 15-20 daqiqa davomida amalga oshiriladi. Televizorni yoqing va o'zingizga notanish kitobni oching (avval badiiy yoki badiiy kitobni olganingiz ma'qul). Bir vaqtning o'zida kitob o'qishga va televizorni ko'rish va tinglashga harakat qiling. O'zingizga e'tibor bering: necha daqiqadan so'ng charchaganingizni his qilasiz? Agar charchoq 4-5 daqiqada paydo bo'lsa, bu sizning e'tiborni taqsimlash qobiliyatingiz yomon rivojlanganligini anglatadi. Keyin o'qiganlaringizni qog'ozda qisqacha takrorlashga harakat qiling va televizor ekranida ko'rganlaringizni qayta tiklang. Mashqni qanchalik tez-tez bajarsangiz, har safar e'tiboringizni taqsimlashda yaxshiroq bo'lasiz.

Psixologlar: Lemeshinskaya M.G., Smagulova A.S.

Mashg‘ulotlar professor-o‘qituvchilarni birlashtirish, muloqot ko‘nikmalarini, hissiy barqarorlikni, o‘ziga ishonchni, bir-biriga do‘stona munosabatda bo‘lishni rivojlantirishga qaratilgan. O'quv mashqlarini bajarish orqali o'qituvchilar bir-birlarini tushunishni o'rganadilar. Trening o'qituvchilarni o'z-o'zini takomillashtirish, mulohaza yuritish va kommunikativ kompetentsiya mexanizmlarini egallashga undaydi.

Trening maqsadlari:

Qulay psixologik iqlimni shakllantirish

Guruh a'zolari o'rtasidagi o'xshashlikni topish, ular o'rtasidagi o'zaro munosabatlarni yaxshilash

Jamoada ishlash qobiliyatini rivojlantirish

Guruhning birlashishi

Har bir ishtirokchining guruhdagi o'rni va funktsiyasi haqida xabardorligi

O'qituvchilarning muloqot qobiliyatlarini yaxshilash

Omad, baxt, mehribonlik va muvaffaqiyat uchun kayfiyatingizni ko'taring.

Kerakli materiallar:

A formatidagi varaqlar - ishtirokchilar soniga ko'ra 4 ta, qalamlar, flomasterlar

Dam olish uchun tinch musiqa

Plitalar, ko'za suv

Ishtirokchilar soniga ko'ra tekshirilgan qog'oz varaqlari, sharikli ruchkalar

Treningning borishi:

O'qituvchi-psixolog:

Qadrli hamkasblar! Bugun biz siz bilan jamoaning psixologik iqlimi, shuningdek, jamoa ahilligi muhimligi haqida gaplashamiz.

Psixologik iqlim - bu mehnat jamoasiga xos bo'lgan, uning asosiy kayfiyatini belgilaydigan shaxslararo munosabatlar.

O'simlik bir iqlimda gullab-yashnashi mumkin, lekin boshqa iqlimda quriydi. Psixologik iqlim haqida ham shunday deyish mumkin: ba'zi sharoitlarda odamlar o'zlarini noqulay his qilishadi, jamoani tark etishga moyil bo'lishadi, unda kamroq vaqt o'tkazishadi, ularning shaxsiy o'sishi sekinlashadi, boshqalarida jamoa optimal ishlaydi va uning a'zolari to'liq amalga oshirish imkoniyatiga ega bo'ladilar. ularning salohiyati.

Psixologik iqlim va jamoada birdamlikni shakllantirish nafaqat ma'muriyat, balki jamoaning har bir a'zosi uchun ham eng muhim vazifadir.

Jamoada yaxshi niyat, hamma uchun g'amxo'rlik, ishonch va talabchanlik muhiti hukm sursa, iqlim qulay deb ataladi. Agar jamoa a'zolari ishlashga tayyor bo'lsa, ijodkorlik ko'rsatish va yuqori sifatga erishish, nazoratsiz ishlash va ish uchun mas'uliyatni o'z zimmasiga olish. Agar jamoadagi har bir kishi himoyalangan bo'lsa, sodir bo'layotgan hamma narsada ishtirok etsa va muloqotda faol ishtirok etadi.

Mashq 1. “Salomlashish”

Mashqning maqsadi: xabarni etkazish vositasi sifatida tabassumning maqsadini aniqlang

Vazifa: muloqot sherigingiz bilan tabassum bilan salomlashing

Ko'rsatmalar: bugun biz "salom" deyish o'rniga, tabassum bilan salomlashamiz. Sizga turli xil tabassum variantlarini tanlash huquqi beriladi: samimiy, takabbur, istehzoli, nosamimiy.

Jismoniy mashqlar tahlili:

1. Qanday belgilar bilan tabassum samimiy, istehzoli, mag'rur ekanligini taxmin qildingiz?

2. Salom o‘rniga tabassum olganingizda qanday his-tuyg‘ularni his qildingiz?

3. Qanchalik tez-tez va qanday holatlarda aloqa o'rnatish uchun tabassumdan foydalanasiz?

Mashq 2. “Mening kayfiyatim”

Mashqning maqsadi: kayfiyatni ifodalash

Topshiriq: hozirgi paytda kayfiyatingizni chizing

Ko'rsatmalar: A - 4 formatidagi varaqda kayfiyatingizni tasvirlang.

Keling, kayfiyatimiz ko'rgazmasini tashkil qilaylik, qo'shnimizga faqat yaxshi kayfiyat bag'ishlaylik, sovg'aga quyidagi so'zlar bilan hamrohlik qilaylik: "Men sizga yaxshi kayfiyatimni beraman ..." va keyin sizning mehrli so'zlaringiz bo'lsin, odatda manzil. yaqinlaringizga murojaat qiling.

Jismoniy mashqlar tahlili:

1. Ushbu mashq sizga nima yoqdi?

2. Chizma shaklida "kayfiyat" berish va olishda qanday his-tuyg'ularni boshdan kechirdingiz?

Mashq 3. “Maqtov”

Mashqning maqsadi: suhbatdoshga ijobiy hissiy munosabatni shakllantirish, iltifot qilish texnikasini o'zlashtirish.

Topshiriq: suhbatdoshning shaxsiy fazilatlariga mos keladigan iltifotni o'ylab toping.

Ko'rsatmalar: B. Okudjavaning so'zlarini eslang

"Keling, baqiraylik, bir-birimizga qoyil qolaylik,

Yuqori so'zlardan qo'rqishning hojati yo'q.

Keling, bir-birimizni maqtaylik

Axir bularning hammasi sevgining baxtli onlari...!

Bugun biz bir-birimizni maqtaymiz. Vazifani bajarish uchun sherikni tanlang. Maqtovlar almashinuvi suhbat shaklida bo'ladi. Bu nafaqat iltifotni qabul qilish, balki uni qaytarish ham kerak.

Masalan:

Natasha, siz juda hamdard odamsiz!

Ha bu shunday! Va shuningdek, men mehribonman!

Va siz, Olya, juda chiroyli ko'zlaringiz bor!

Kompliment ma'lum bir shaklda qabul qilinadi: Ha, shunday! Va men... (ijobiy sifat qo'shiladi) va maqtov so'zlovchiga qaytariladi.

Jismoniy mashqlar tahlili:

1. Ushbu mashqni bajarishda qanday qiyinchiliklarga duch keldingiz?

2. Mashqda yoqimli lahzalar bo'lganmi, ular nima edi?

Mashq 4. “Gul” (musiqaga)

O'yinning maqsadi: ishtirokchilarga o'zaro qo'llab-quvvatlash va ishonch hissini, o'zaro tushunishni chuqur darajada his qilishlariga yordam berish.

Ishtirokchilar juftlarga bo'linadi, ulardan biri o'zini kurtak sifatida ifodalaydi. Bu uning rangi, shakli va o'sadigan tuproqni tasvirlaydi.

Ikkinchisi o'zini g'unchani qo'llab-quvvatlovchi qahramon sifatida tasavvur qiladi.

U orqa tomondan guruhlangan kurtakga yaqinlashadi, uni qo'llari bilan sekin qisadi va uni silkita boshlaydi.

Bud kuchayadi va "gullaydi". Keyin sheriklar joylarni o'zgartiradilar.

Jismoniy mashqlar tahlili:

1. Mashqdan keyin his-tuyg'ularingiz haqida gapirib bering?

2. Qanday qiyinchiliklarga duch keldingiz?

Mashq 5. “Suv solingan plastinka”

Mashqning maqsadi: guruhda o'zaro tushunishni rivojlantirish, o'zaro yordam shakllarini tushunish va muhokama qilish.

Vazifa: bir guruh ishtirokchilar, ko'zlarini yumgan holda, atrofga bir plastinka suv o'tkazishadi.

Natijada, uzatish paytida aloqa usullari rivojlanadi, plastinka o'tgunga qadar sherikning qo'llarini qidirish va teginish orqali uzatish haqida ogohlantirish.

Jismoniy mashqlar tahlili:

1. Sizningcha, nima muvaffaqiyatsizlikka uchradi?

2. Buni qanday tuzatish mumkin, nima qilish kerak?

3. Ushbu mashq davomida qanday his-tuyg'ularni boshdan kechirdingiz?

Mashq 6. “Ishonchning pasayishi”

O'yinning maqsadi: guruh a'zolarini bir-biriga yaqinlashtirish, ular o'rtasida ishonchli munosabatlarni o'rnatish.

Mashqning psixologik ma'nosi

Muloqot ko'nikmalarini rivojlantirish, guruh a'zolari o'rtasida hamjihatlik, ishonch.

Ushbu mashq ishonch nima ekanligini his qilish uchun ajoyib imkoniyatdir.

Topshiriq: sheriklaringizga orqangiz bilan turing, ularning qo'llariga tushing. Har bir guruh a'zosi bilan navbatma-navbat o'tkaziladi.

Jismoniy mashqlar tahlili:

1. Nima qilish osonroq edi, yiqilish yoki ushlash?

2. Siz buni qanday his qildingiz?

3. Haqiqiy hayotda xuddi shunday his-tuyg'ularni boshdan kechiradigan vaziyatlar bormi?

Ishtirokchilar vazifani bajarishga nima yordam berganini yoki aksincha, to'sqinlik qilganini aytadilar. Yiqilganlar nimani his qildi, davra yopilganlar nimani his qildi?

Mashq 7. "Men o'rgangan narsam"

Maqsad: aks ettirish

Vazifa: tugallanmagan jumlalarni to'ldiring

Men o'rgandim….

Men buni o'rgandim ....

Men hayron bo'ldim ......

Menga yoqdi,………

Men xafa bo'ldim ...

Men uchun eng muhimi bu edi....

Tugallash. Davrada muhokama:

Bugun nimani o'rgandim ...

Ishimda nimadan foydalanaman...

Barchangizga faol ishtirokingiz uchun rahmat!!!

Adabiyotlar:

1. Moreva N. A. Pedagogik muloqotni o'rgatish. Amaliy qo'llanma. M. 2009.- 78 b.

2. Stishenok I.V. Treningda ertak: tuzatish, rivojlanish, shaxsiy o'sish. Sankt-Peterburg 2006. - 176 b.

3. Fopel K. Psixologik guruhlar: Taqdimotchi uchun ish materiallari: Amaliy qo'llanma. M., 2005. - 256 b.

4. Boshlang'ich murabbiy uchun qo'llanma, "Men trening o'tkazmoqchiman". Novosibirsk, 2000. - 205 p.

O'qituvchilar uchun trening

"Hayotdan zavqlanishni o'rganish."

Asosiysi, hayotdan zavq olishni o'rganish.

Lev Landau

Donishmandlarning so'zlari.

    “Ular muvaffaqiyat erta turganlarga keladi, deb ishonishadi. Yo‘q: yaxshi kayfiyatda turganlarga muvaffaqiyat keladi”. (Marsel Achard)

    “Yomon odam hech qachon maqsadiga erisha olmaydi.
    Yomonlik qiling, yomonlik evaziga yovuzlik qiladi.
    Men senga yaxshilik tilayman - sen menga yomonlik tilayman,
    Jahldor bo'l, muhtaram, lekin g'azab menga yetmaydi." (Umar Xayyom)

    "Yo'q" degan chuqur ishonch bilan aytilgan "Ha" degandan ko'ra, muammolarni oldini olish uchun yaxshiroqdir." (Mahatma Gandi)

    "Siz faqat o'zingiz bilgan narsani sevishingiz mumkin." (Leonardo da Vinchi")

    "Agar u xohlagan hamma narsa amalga oshsa, odam o'zini yaxshi his qilmaydi." (Geraklit)

Maqsad: o'qituvchilarda hayotdan zavqlanish va har kuni yaxshilikni topish qobiliyatini rivojlantirish; muloqot qobiliyatlarini, o'z nuqtai nazarini ifoda etish, bahslashish, bahslashish qobiliyatini rivojlantirish; faollik va mustaqillikni rivojlantirish; kayfiyatingizni yaxshilash usullarini ishlab chiqing.

Uskunalar: kompyuter, interfaol doska, elektron taqdimot, bayonotlar, rangli qog'oz yuraklar, A-4 varaqlari, Robinzon Kruzo stoli, flomaster, rangli qalamlar, sumka.

Darsning borishi

Psixolog:

Insonga faqat bitta hayot beriladi. Bu uzoq, baxtli, quvonchli va qiziqarli bo'lishi kerak. Ko'p odamlar o'zlari qurayotgan hayotning baxti ko'p jihatdan ularga bog'liqligini tushunishmaydi. Kelayotgan va o'tayotgan har bir kunni qadrlashimiz kerak. Xavotirni, yomon kayfiyatni, qo'rquvni, ohangdorlikni, o'z-o'zidan shubhalanishni, shubhalarni enging. Bardoshli, maqsadga intiluvchan, optimistik, quvnoq va jasur, o'ziga ishongan bo'lishga intiling.

Afsuski, biz ko'pincha hayotimizni qanday tashkil qilishni bilmaymiz, shunda u hissiy va intellektual jihatdan boy bo'ladi, quvonch, do'stlik, muloqot olib keladi, shunda "suv osti riflari" va kutilmagan hodisalarga qaramay, u bebaho sovg'a sifatida qabul qilinadi.

Keling, ushbu mavzu haqida o'ylab ko'raylik va o'zimizda nimanidir o'zgartirishga harakat qilaylik.

O'qituvchilar Marsel Achardning bayonoti bilan tanishadilar:

« Ular muvaffaqiyat erta turganlarga keladi, deb ishonishadi. Yo‘q: yaxshi kayfiyatda turganlarga muvaffaqiyat keladi”.

Psixolog:

Mashqlarni birinchi marta bajaradigan va bunday ishlarni qilishga odatlanmaganlar uchun bu juda oson va juda qiyin. Hamma narsa siz o'ylaganchalik qiyin emas. Asosiysi, ishlash, o'ylash, his qilish, tahlil qilish - va hamma narsa yaxshilanadi. Siz shunchaki hayotdan zavqlanishni o'rganishingiz kerak.

Oxirgi marta baxtli bo'lganingizni eslaysizmi - kecha, bir hafta, bir yil oldin? ...Ya'ni, keyingi safar baxtli bo'lasiz ertaga, bir hafta, bir yildan keyin... To'g'rimi? Har doim shartlar qo'yasiz: agar... Shodligingizni qozonish kerak. Bitta savol: bu kimga kerak? Avvalo, sizga! Xursandchilik va kulgi o'z-o'zidan shifo, sevgi va muvaffaqiyatga yo'ldir. Siz juda omadlisiz! Siz ajoyib tarzda tashkil etilgan dunyoda yashayapsiz! Faqat uning barcha xilma-xilligini anglab eting - tovushlar, ranglar, odamlar, iste'dodlar, his-tuyg'ular, imkoniyatlar... Bu sizning nafasingizni oladi!

Xo'sh, ish qanday ketmoqda? Sizning ruhingiz engilroq bo'lganini his qilyapsizmi? Juda qoyil! Shunday qilib…

Ushbu quvonchli holatni yaxshi eslang va hech kim sizni undan olib ketishiga yo'l qo'ymang!

Baxtli bo'ling!

Aytgancha, olimlar uzoq vaqtdan beri baxtli odamlar kamroq kasal bo'lishlarini isbotladilar. Ular shunchaki kerak emas! Va siz kichikdan boshlashingiz mumkin: kamida yarim soat davomida boshqa odam bo'lishga harakat qiling. Kichkina bo'lsa ham, hayotda sizga quvonch keltiradigan kichik narsalarni e'tiborsiz qoldirmang. Lekin birinchi navbatda, bu nima bo'lishi mumkinligini o'ylab ko'ring. Buni hatto qog'ozga yozib, vaqti-vaqti bilan qayta o'qib chiqish tavsiya etiladi.

Mashq qilish "Bu meni xursand qiladi ...".

O'qituvchilardan qog'ozga nima quvonch keltirishini yozish so'raladi.

Xohlaganlar yozganlarini o'qishlari mumkin.

Munozara.

"Mening tozaligim" mashqi.

Psixolog barchani qulay pozitsiyani egallashga, aylanada o'tirishga, ko'zlarini yumib, tasavvur qilishga taklif qiladi (sokin musiqa).

“Hammamiz ochiq maydondamiz, har birimiz o'zimizniki. Ba'zilar uchun bu kichik, boshqalar uchun esa katta. Kimdir uchun quyosh porlayapti, kimdir uchun yomg'ir yog'moqda. Sizning o'tloqingizda yilning qaysi vaqti? Kunning qaysi vaqti? Siz bu tozalikda kimsiz: qo'ziqorinmi, o'simlikmi, hayvonmi, qushmi? O'zingizni qanday his qilasiz, boshqalar bilan qanday munosabatda bo'lasiz, agar mavjud bo'lsa?

Mashqdan so'ng, o'qituvchilardan o'zlarining kliringlarini chizishlari so'raladi.

Psixolog:

Kozma Prutkov aytdi: "Agar baxtli bo'lishni istasangiz, baxtli bo'ling!"

Keling, ushbu iborani yozishga harakat qilaylik, aniqrog'i, chop etaylik.

"Yozuv mashinasi" o'yini.

Demak, biz alifbodagi harflarmiz. Biz "Baxtli bo'lishni istasangiz, baxtli bo'l!" jumlasini chop etamiz. Endi biz butun alifboni, barcha 33 harfni talaffuz qilamiz. Iltimos, "Bo'sh joy", "Nuqta", "Undov belgisi" qo'shimchasini hisoblaganda talaffuz qiladigan xatingizni eslang. Biz shunday yozamiz: kerakli harf paydo bo'ladi va uning nomini talaffuz qiladi. Nuqta - qo'l urish, bo'sh joy - oyog'ini urish, undov belgisi - "Ura!"

Psixolog:

Siz doimo odamlar bilan muloqot qilasiz. Qaysi odam bilan muloqot qilish osonroq va yoqimli? (Kimning kayfiyati yaxshi bo'lsa).

"Do'stga tilak" mashqi .

O'qituvchilarga ko'p rangli yuraklarning blankalari beriladi. Yurakda sizni do'stingizga yoqimli ibora yozish taklif etiladi. Siz shunday boshlashingiz mumkin: "Sizga butun qalbim bilan tilayman ..."

Psixolog dekorativ sumkada tilaklar bilan yuraklarni to'playdi. Qalblar aralash. Keyin, dars oxirida har bir ishtirokchi sumkadan tilak oladi.

Psixolog: Hayot qora va oq chiziqlardan iborat. Qiyin hayotiy vaziyatlar mavjud, ammo hayot qiyinchiliklariga chidamagan odamlar ham bor (Ikkinchi Jahon urushi qatnashchilari; Leningrad qamalidan omon qolganlar; sport bilan shug'ullanadigan va Olimpiya o'yinlarida sovrinli o'rinlarni egallagan nogironlar, shuningdek, bunga misol bo'la oladi. cho'l orolda yolg'iz qolgan Daniel Defoning "Robinzon Kruzo" romani qahramoni).

Robinzon Kruzo tomonidan tuzilgan jadval.

Yovuzlik

Yaxshi

Taqdir meni g'amgin cho'l oroliga tashlab ketdi va qutulishdan umidim yo'q.

Lekin men tirikman, barcha o‘rtoqlarim kabi cho‘kib o‘lmaganman.

Men butun dunyodan ajralib qolgan va qayg'uga mahkumga o'xshayman.

Ammo men butun ekipajimizdan ajralib turaman va meni mo''jizaviy tarzda o'limdan qutqargan. Bu meni og'ir ahvolimdan qutqarishi mumkin.

Men butun insoniyatdan uzoqman; Men insoniyat jamiyatidan surgun qilingan zohidman

Ammo odam yeydigan narsasi yo‘q bu kimsasiz joyda men ochlikdan o‘lmadim, halok bo‘lmadim.

Men odamlar va hayvonlarning hujumlariga qarshi himoyasizman.

Ammo men tugatgan orol kimsasiz edi va men unda Afrika qirg'oqlaridagi kabi birorta yirtqich hayvonni ko'rmadim. Agar men Afrika qirg'og'ida yuvilgan bo'lsam, menga nima bo'ladi?

Gapiradigan, bir og'iz so'z bilan yupata oladigan odamim yo'q.

Ammo Xudo mo''jizaviy tarzda kemamizni qirg'oqqa shunchalik yaqinlashtirdiki, men nafaqat hozirgi ehtiyojlarimni qondirish uchun zarur bo'lgan hamma narsani to'plashga muvaffaq bo'ldim, balki umrim oxirigacha o'zim uchun oziq-ovqat topish imkoniyatiga ega bo'ldim.

Kiyimlarim oz, tez orada tanamni yopish uchun hech narsam qolmaydi.

Lekin men kiyimsiz ham bora oladigan issiq iqlimda yashayman.

"Yomon - yaxshi" mashqi

Maqsad: o'qituvchilarni hatto yoqimsiz vaziyatdan ham o'zingiz uchun foydali foyda olishingiz mumkinligiga ishontiring.

Mashqning borishi

O'qituvchilarga har qanday noxush vaziyat taklif qilinadi: masalan, yomon baho, eng yaxshi do'stning xiyonati va hokazo. O'qituvchilarning o'zlari muayyan vaziyatda ular uchun nima yaxshi va nima yomonligini aytishlari kerak. Diktant yozib, javoblaringizni doskaga yozishingiz mumkin.

Eng yaxshi misol - "Shamol bilan o'tgan" romani asosidagi xuddi shu nomdagi badiiy filmning qahramoni Skarlett. Hayotining eng qiyin damlarida u har doim o'ziga: "Bugun men bu haqda o'ylamayman - ertaga o'ylayman". Darhaqiqat, yaxshi, oqilona qaror har doim ertalab keladi. Rus maqolida: "Tong oqshomdan ko'ra dono" degani ajablanarli emas.

Psixolog: Ammo agar siz o'zingiz yaxshi, dono yechim topmagan bo'lsangiz, bu buni hech kim bilmaydi degani emas.

Psixolog:

Endi men sizni she'rni tinglashga taklif qilaman:

Eh, tong otguncha bir soat oldin uyg'onsam edi.
Xuddi shunday... baxtni kutishdan!
Va o'zingizni yig'ib, sezdirmasdan qoching,
Axir, siz buni hech bo'lmaganda bir marta xohladingizmi? Xo'sh, tan oling!
Bir oz titragan holda toza havodan nafas oling
So‘nayotgan yulduzlarga tabassum qiling
Xo'sh, nega endi ehtiyot bo'lishim kerak?
Afsuski, qaytishga juda kech
Men uni olib, o'zimni shudring bilan yuvaman,
Qizil aks sado bilan kulaman
Va qarag'ay ostidagi kichkina sincapni qo'rqitdi,
Men o'rmon chetiga va bo'shliqlarga shoshilaman
Quyosh bilan birga biz ko'rfazga chiqamiz
Keling, bir-birimizga va dengizga sho'ng'aylik
Men "qayg'uli" so'zini unutaman
"G'am" tushunchasidan voz kechish
Baxtmi? Mana! Yorqin yo'l
Ufqdan quchog'imga oqadi
Bilaman, baxtli bo'lish qiyin emas,
Baxtli bo'lish oddiy ish!

Psixolog:

Hayotingizda qanday vaziyat yuz bermasin, esda tuting: har qanday vaziyatdan, hatto eng yoqimsiz holatdan chiqish yo'lini topishingiz mumkin.

Psixolog:

Barchangizga omad tilayman. Tabassum bilan yashang va hech qachon undan ajralmas. Bir-biringizga tabassum qiling! Har doim, hamma joyda va hamma narsada yaxshi bo'lsin. Orzularingiz va orzularingiz amalga oshsin.

O'qituvchilar navbat bilan sumkadan tilaklar yozilgan yuraklarni olib, ularni o'qiydilar.

Psixolog: Men bugungi darsimizni Tereza onaning falsafiy vasiyatnomasi bilan yakunlamoqchiman:

Hayot - bu imkoniyat. Undan foydalaning.

Hayot go'zallik. Bunga ishtiyoqli bo'ling.

Hayot - bu orzu. Amalga oshirish.

Hayot qiyinchilik. Qabul qiling.

Hayot sizning kundalik burchingiz. Uni bajaring.

Hayot o'yin. O'yinchiga aylaning.

Hayot - bu boylik. Uni isrof qilmang.

Hayot - bu sotib olish. Uni himoya qiling.

Hayot bu sevgi. Undan to'liq rohatlaning.

Hayot - bu sir. U bilan tanishing.

Hayot ko'z yoshlar vodiysi. Hamma narsani engish.

Hayot bu qo'shiq. Uni oxirigacha iching.

Hayot noma'lum tubsizlikdir. Unga qo'rqmasdan kiring.

Hayot - omad. Bu daqiqani qidiring.

Hayot juda qiziq - uni behuda sarflamang.

BU SIZNING HAYOTINGIZ! UNI G'ALAB QILING!